Vishay/Dale RNC55J1912BSB14
RNC55J1912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1912BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1912BSB14.pdf
Availability of RNC55J1912BSB14
QUANTITY
RNC55J1912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1912BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1912BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1912BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1912BSB14
IC 4-BIT SYNC BIN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 11V 11MA SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MPM3805 datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 142V 120-277 datasheet.pdf