Vishay/Dale RNC50J1823BSBSL
RNC50J1823BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1823BSBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1823BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1823BSBSL
QUANTITY
RNC50J1823BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1823BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1823BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1823BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1823BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1823BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1823BSBSL
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 110 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CXONE-AL30D-V4 datasheet.pdf
HEADER HOUSING ASSY, EP 2.5 RA, datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf