Illinois Capacitor 334MPW630K
334MPW630K picture photo
Mfg. Part Number
334MPW630K
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
334MPW630K.pdf
Availability of 334MPW630K
QUANTITY
334MPW630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 334MPW630K
Internal Part NumberEIS-334MPW630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)536 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334MPW630K
Related Links334MP, 334MPW630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334MPW630K Details Description
Related parts for 334MPW630K
LED RED CLEAR 5MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2.5' MALE PL259 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HSOP28 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf