ASSMANN WSW Components A-TB508-HG17
A-TB508-HG17 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HG17
Datasheet Download
A-TB508-HG17.pdf
Availability of A-TB508-HG17
QUANTITY
A-TB508-HG17 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HG17
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HG17
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HG17
Related LinksA-TB50, A-TB508-HG17 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HG17 Details Description
Related parts for A-TB508-HG17
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.4V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA 24-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 14 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 31 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf