Illinois Capacitor 334MWR063K
334MWR063K picture photo
Mfg. Part Number
334MWR063K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 63V AXIAL
Datasheet Download
334MWR063K.pdf
Availability of 334MWR063K
QUANTITY
334MWR063K Order Process
Ship out your order
Specifications of 334MWR063K
Internal Part NumberEIS-334MWR063K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334MWR063K
Related Links334MW, 334MWR063K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334MWR063K Details Description
Related parts for 334MWR063K
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INTELLIGENT LCD MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 1.05KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" RBW NI datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf