Bourns Inc. 3352P-1-105
3352P-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3352P-1-105
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352P-1-105.pdf
Availability of 3352P-1-105
QUANTITY
3352P-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352P-1-105
Internal Part NumberEIS-3352P-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352P-1-105
Related Links3352P, 3352P-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352P-1-105 Details Description
Related parts for 3352P-1-105
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SSR SIP 2A/240VAC 4-10VDC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 6.0GHZ 20DB datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 2" H2O 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO202AA datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.48A 78 MOHM datasheet.pdf