Bourns Inc. 3352P-1-502LF
3352P-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3352P-1-502LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352P-1-502LF.pdf
Availability of 3352P-1-502LF
QUANTITY
3352P-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352P-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3352P-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352P-1-502LF
Related Links3352P-, 3352P-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352P-1-502LF Details Description
Related parts for 3352P-1-502LF
CONN HEADER 2POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 10% 1W 2512 datasheet.pdf
VARISTOR 255V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf