Illinois Capacitor 335CKS400MJM
335CKS400MJM picture photo
Mfg. Part Number
335CKS400MJM
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V T/H
Datasheet Download
335CKS400MJM.pdf
Availability of 335CKS400MJM
QUANTITY
335CKS400MJM Order Process
Ship out your order
Specifications of 335CKS400MJM
Internal Part NumberEIS-335CKS400MJM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)100.477 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335CKS400MJM
Related Links335CKS, 335CKS400MJM Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335CKS400MJM Details Description
Related parts for 335CKS400MJM
ENDPLATE AP DLI LD DLA 2.5 PA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 80MSP 48QFN datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH DUAL SPDT 10QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W .5% RADIAL datasheet.pdf
IC GAS GAUGE MULTICELL 8DFN datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 0.5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V T/H datasheet.pdf