Bourns Inc. 3360P-1-102LF
3360P-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3360P-1-102LF
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360P-1-102LF.pdf
Availability of 3360P-1-102LF
QUANTITY
3360P-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360P-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3360P-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360P-1-102LF
Related Links3360P-, 3360P-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360P-1-102LF Details Description
Related parts for 3360P-1-102LF
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TITAN WIRE HARNESS 10LD EZCONNCT datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 4MM datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf