Bourns Inc. 3360P-1-203
3360P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3360P-1-203
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360P-1-203.pdf
Availability of 3360P-1-203
QUANTITY
3360P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360P-1-203
Internal Part NumberEIS-3360P-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)