Bourns Inc. 3362H-1-105LF
3362H-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3362H-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362H-1-105LF.pdf
Availability of 3362H-1-105LF
QUANTITY
3362H-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362H-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3362H-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362H-1-105LF
Related Links3362H-, 3362H-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362H-1-105LF Details Description
Related parts for 3362H-1-105LF
MOD PWR ENTRY 1A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 210POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
GRN 3 POS BRSH MTL RTN L datasheet.pdf
1200UF 6.3V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf