Bourns Inc. 3362P-1-205LF
3362P-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3362P-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362P-1-205LF.pdf
Availability of 3362P-1-205LF
QUANTITY
3362P-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362P-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3362P-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362P-1-205LF
Related Links3362P-, 3362P-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362P-1-205LF Details Description
Related parts for 3362P-1-205LF
RELAY SSR AC 75A 280VAC PNL MNT datasheet.pdf
IC SYS BAT CHRG 16-QSOP datasheet.pdf
IC DAC 6BIT LP 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-4110A-5000C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D SUB FE 2W2 NON CODED WITHOUT C datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf