Bourns Inc. 3362W-1-253
3362W-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-253.pdf
Availability of 3362W-1-253
QUANTITY
3362W-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-253
Internal Part NumberEIS-3362W-1-253
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-253
Related Links3362W, 3362W-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-253 Details Description
Related parts for 3362W-1-253
LED 7-SEG .30 SNGL GRN CA DIRECT datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 15POS .100 LOCKING datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4809LD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC SMAJ datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf