Illinois Capacitor 336CKE450MQV
336CKE450MQV picture photo
Mfg. Part Number
336CKE450MQV
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
336CKE450MQV.pdf
Availability of 336CKE450MQV
QUANTITY
336CKE450MQV Order Process
Ship out your order
Specifications of 336CKE450MQV
Internal Part NumberEIS-336CKE450MQV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.048 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336CKE450MQV
Related Links336CKE, 336CKE450MQV Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336CKE450MQV Details Description
Related parts for 336CKE450MQV
IC DUAL PCMCIA PWR SWITCH30-SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf