Illinois Capacitor 336RZM050M
336RZM050M picture photo
Mfg. Part Number
336RZM050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
336RZM050M.pdf
Availability of 336RZM050M
QUANTITY
336RZM050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336RZM050M
Internal Part NumberEIS-336RZM050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.029 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance1.68 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)