Illinois Capacitor 336SMH025M
336SMH025M picture photo
Mfg. Part Number
336SMH025M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
336SMH025M.pdf
Availability of 336SMH025M
QUANTITY
336SMH025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336SMH025M
Internal Part NumberEIS-336SMH025M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.038 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336SMH025M
Related Links336SM, 336SMH025M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336SMH025M Details Description
Related parts for 336SMH025M
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5CONT DIN R/A PCB SHLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A TP datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 13.9 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf