Illinois Capacitor 337CKE200M
337CKE200M picture photo
Mfg. Part Number
337CKE200M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
337CKE200M.pdf
Availability of 337CKE200M
QUANTITY
337CKE200M Order Process
Ship out your order
Specifications of 337CKE200M
Internal Part NumberEIS-337CKE200M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)754 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current675mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337CKE200M
Related Links337CK, 337CKE200M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337CKE200M Details Description
Related parts for 337CKE200M
IC EEPROM 64KBIT 300NS 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 300A 600V datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 100K OHM 18DRT datasheet.pdf