Illinois Capacitor 337KXM050M
337KXM050M picture photo
Mfg. Part Number
337KXM050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
337KXM050M.pdf
Availability of 337KXM050M
QUANTITY
337KXM050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 337KXM050M
Internal Part NumberEIS-337KXM050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)502.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.87A
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337KXM050M
Related Links337KX, 337KXM050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337KXM050M Details Description
Related parts for 337KXM050M
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM SLCN DIOXIDE 5"DIA datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 70K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS PNL MNT SKT datasheet.pdf