Illinois Capacitor 337KXM050M
337KXM050M picture photo
Mfg. Part Number
337KXM050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
337KXM050M.pdf
Availability of 337KXM050M
QUANTITY
337KXM050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 337KXM050M
Internal Part NumberEIS-337KXM050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)502.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.87A
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337KXM050M
Related Links337KX, 337KXM050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337KXM050M Details Description
Related parts for 337KXM050M
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 6PS FRONT PNL MT datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
RES SMD 246 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf