Bourns Inc. 3386C-1-501
3386C-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3386C-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386C-1-501.pdf
Availability of 3386C-1-501
QUANTITY
3386C-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386C-1-501
Internal Part NumberEIS-3386C-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386C-1-501
Related Links3386C, 3386C-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386C-1-501 Details Description
Related parts for 3386C-1-501
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TNC BLKHD JACK TO JACK ADAPTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf