Bourns Inc. 3386F-1-501LF
3386F-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-501LF
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-501LF.pdf
Availability of 3386F-1-501LF
QUANTITY
3386F-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3386F-1-501LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-501LF
Related Links3386F-, 3386F-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-501LF Details Description
Related parts for 3386F-1-501LF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 36POS DUAL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RF PWR MOSFET 1200V 6A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf