Vicor Corporation V110B3V3E75BF
V110B3V3E75BF picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3E75BF.pdf
Availability of V110B3V3E75BF
QUANTITY
V110B3V3E75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E75BF
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E75BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E75BF
Related LinksV110B3, V110B3V3E75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E75BF Details Description
Related parts for V110B3V3E75BF
CAP FILM 1000PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS TIN T/H datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CNTRLLR 16-VQFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC DVR HI SIDE DUAL 600V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf