Bourns Inc. 3386G-1-102
3386G-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-102.pdf
Availability of 3386G-1-102
QUANTITY
3386G-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-102
Internal Part NumberEIS-3386G-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)