Bourns Inc. 3386G-1-102
3386G-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-102.pdf
Availability of 3386G-1-102
QUANTITY
3386G-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-102
Internal Part NumberEIS-3386G-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386G-1-102
Related Links3386G, 3386G-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386G-1-102 Details Description
Related parts for 3386G-1-102
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 27 (25 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf