Panasonic Electronic Components ECW-H10622JVB
ECW-H10622JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10622JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6200PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10622JVB.pdf
Availability of ECW-H10622JVB
QUANTITY
ECW-H10622JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10622JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10622JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10622JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10622JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10622JVB Details Description
Related parts for ECW-H10622JVB
HEAT SHRINK ADH BLK .5" X 6" datasheet.pdf
CONN FFC CIC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL MC33493 TANGO datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf