Bourns Inc. 3386G-1-202
3386G-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-202.pdf
Availability of 3386G-1-202
QUANTITY
3386G-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-202
Internal Part NumberEIS-3386G-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386G-1-202
Related Links3386G, 3386G-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386G-1-202 Details Description
Related parts for 3386G-1-202
IC PLD 10MC 25NS 24DIP datasheet.pdf
CONN HERMAPHRODITIC 4POS FREE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS232/422/485 28SOIC datasheet.pdf
4W BASE=5000 24VDC V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf