Bourns Inc. 3386H-1-202T
3386H-1-202T picture photo
Mfg. Part Number
3386H-1-202T
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386H-1-202T.pdf
Availability of 3386H-1-202T
QUANTITY
3386H-1-202T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386H-1-202T
Internal Part NumberEIS-3386H-1-202T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386H-1-202T
Related Links3386H-, 3386H-1-202T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386H-1-202T Details Description
Related parts for 3386H-1-202T
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10TDFN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 38QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 27POS datasheet.pdf
SCT3250EX 18.61" 8" EX112 W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf