Bourns Inc. 3386R-1-105
3386R-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3386R-1-105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386R-1-105.pdf
Availability of 3386R-1-105
QUANTITY
3386R-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386R-1-105
Internal Part NumberEIS-3386R-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386R-1-105
Related Links3386R, 3386R-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386R-1-105 Details Description
Related parts for 3386R-1-105
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
BLADE TORX TR T7S/T9S 5.91" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
STACKING CABLE, 130 CM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf