Bourns Inc. 3386T-1-101
3386T-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3386T-1-101
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386T-1-101.pdf
Availability of 3386T-1-101
QUANTITY
3386T-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386T-1-101
Internal Part NumberEIS-3386T-1-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3386T Series 30/May/2014
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386T-1-101
Related Links3386T, 3386T-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386T-1-101 Details Description
Related parts for 3386T-1-101
CONN HEADR 10POS STR KEY-XX 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC TRUE RMS TO DC CONV 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.5A 3DFN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf