Bourns Inc. 3386U-1-104R
3386U-1-104R picture photo
Mfg. Part Number
3386U-1-104R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386U-1-104R.pdf
Availability of 3386U-1-104R
QUANTITY
3386U-1-104R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386U-1-104R
Internal Part NumberEIS-3386U-1-104R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386U-1-104R
Related Links3386U-, 3386U-1-104R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386U-1-104R Details Description
Related parts for 3386U-1-104R
REGULATOR 3.60V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 125V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ RRO 8SON datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf