Bourns Inc. 3386W-1-501LF
3386W-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3386W-1-501LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386W-1-501LF.pdf
Availability of 3386W-1-501LF
QUANTITY
3386W-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386W-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3386W-1-501LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386W-1-501LF
Related Links3386W-, 3386W-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386W-1-501LF Details Description
Related parts for 3386W-1-501LF
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 87MM datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf
1.25MM M/M 6POS 26AWG 300MM datasheet.pdf