Bourns Inc. 3386X-1-202TLF
3386X-1-202TLF picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-202TLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-202TLF.pdf
Availability of 3386X-1-202TLF
QUANTITY
3386X-1-202TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-202TLF
Internal Part NumberEIS-3386X-1-202TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-202TLF
Related Links3386X-1, 3386X-1-202TLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-202TLF Details Description
Related parts for 3386X-1-202TLF
CAP CER 0.056UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 6A datasheet.pdf
IC VCXO DUAL MULTIPLER 24-TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
WRSTSTRP WVN ADJ 12' CRD 7MM datasheet.pdf