Bourns Inc. 3386X-1-205
3386X-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-205.pdf
Availability of 3386X-1-205
QUANTITY
3386X-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-205
Internal Part NumberEIS-3386X-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-205
Related Links3386X, 3386X-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-205 Details Description
Related parts for 3386X-1-205
RES SMD 1.18KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 118 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 180UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X4 LTGY KEYG datasheet.pdf