Bourns Inc. 3386X-EY5-502LF
3386X-EY5-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3386X-EY5-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-EY5-502LF.pdf
Availability of 3386X-EY5-502LF
QUANTITY
3386X-EY5-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-EY5-502LF
Internal Part NumberEIS-3386X-EY5-502LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-EY5-502LF
Related Links3386X-E, 3386X-EY5-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-EY5-502LF Details Description
Related parts for 3386X-EY5-502LF
RESISTOR 250 OHM 1/4W .1% WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 2A DO204AC datasheet.pdf
IC SMART RESET DUAL PB 8TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 14 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf