Bourns Inc. 3386Y-1-205
3386Y-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3386Y-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386Y-1-205.pdf
Availability of 3386Y-1-205
QUANTITY
3386Y-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386Y-1-205
Internal Part NumberEIS-3386Y-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386Y-1-205
Related Links3386Y, 3386Y-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386Y-1-205 Details Description
Related parts for 3386Y-1-205
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2A 290 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf