Aries Electronics, Inc. 34-0518-10T
34-0518-10T picture photo
Mfg. Part Number
34-0518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 34POS GOLD
Datasheet Download
34-0518-10T.pdf
Availability of 34-0518-10T
QUANTITY
34-0518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 34-0518-10T
Internal Part NumberEIS-34-0518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)34 (1 x 34)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34-0518-10T
Related Links34-05, 34-0518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
34-0518-10T Details Description
Related parts for 34-0518-10T
IC DAC 14BIT MULT W/BUFF 20-PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 10BIT 8CH 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf