Rubycon 350USC330MEFCSN22X45
350USC330MEFCSN22X45 picture photo
Mfg. Part Number
350USC330MEFCSN22X45
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
350USC330MEFCSN22X45.pdf
Availability of 350USC330MEFCSN22X45
QUANTITY
350USC330MEFCSN22X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350USC330MEFCSN22X45
Internal Part NumberEIS-350USC330MEFCSN22X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.87A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350USC330MEFCSN22X45
Related Links350USC330M, 350USC330MEFCSN22X45 Datasheet, Rubycon Distributor
350USC330MEFCSN22X45 Details Description
Related parts for 350USC330MEFCSN22X45
PC BOARD 10"X20" PTH 0.1" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
IC CTLR CPU 2/3/4 PHASE 32-LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 12V datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS IDC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 800A 1812 datasheet.pdf