Rubycon 350VXS820MEFCSN35X50
350VXS820MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
350VXS820MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
350VXS820MEFCSN35X50.pdf
Availability of 350VXS820MEFCSN35X50
QUANTITY
350VXS820MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350VXS820MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-350VXS820MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXS
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350VXS820MEFCSN35X50
Related Links350VXS820M, 350VXS820MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
350VXS820MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 350VXS820MEFCSN35X50
MOSFET N-CH 40V 104A TO-262 datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW SOD523 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 40V SMCG datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf