TE Connectivity AMP Connectors 352256RFT
352256RFT picture photo
Mfg. Part Number
352256RFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
352256RFT.pdf
Availability of 352256RFT
QUANTITY
352256RFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 352256RFT
Internal Part NumberEIS-352256RFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series3522, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)352256RFT
Related Links3522, 352256RFT Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
352256RFT Details Description
Related parts for 352256RFT
XFRMR LAN 1:1.41TR 130UH 16SOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
SAL10(K) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
800I 2-TIER VACUUM CONTROL 120V datasheet.pdf