Preci-Dip 356-V3-155-00-014101
356-V3-155-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-155-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 55POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-155-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-155-00-014101
QUANTITY
356-V3-155-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-155-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-155-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series356
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-155-00-014101
Related Links356-V3-155, 356-V3-155-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-155-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-155-00-014101
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC TSSOP8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416BGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 500MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
BOARD DEMON STM32 ST7540 STPM01 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf