Vishay/Sprague M39003/01-2262/TR
M39003/01-2262/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2262/TR
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2262/TR.pdf
Availability of M39003/01-2262/TR
QUANTITY
M39003/01-2262/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2262/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2262/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2262/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2262/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2262/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2262/TR
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 76POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR30H/AE30G/ASR30H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 58W 28V NI-880S datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
RES 499 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO 25 M 18" YEL .125 MTHOLE datasheet.pdf
SHIM .012 datasheet.pdf
30UF 100V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf