Hirose Electric Co Ltd 3560-16SR(61)
3560-16SR(61) picture photo
Mfg. Part Number
3560-16SR(61)
Brief Description
CONN RECEPTACLE 16 POS REV SMD
Datasheet Download
3560-16SR(61).pdf
Availability of 3560-16SR(61)
QUANTITY
3560-16SR(61) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-16SR(61)
Internal Part NumberEIS-3560-16SR(61)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series3500
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions16
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-16SR(61)
Related Links3560-1, 3560-16SR(61) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-16SR(61) Details Description
Related parts for 3560-16SR(61)
FIXED IND 100UH 1.3A 280 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf