Rubycon 35ML18MEFCTZ5X7
35ML18MEFCTZ5X7 picture photo
Mfg. Part Number
35ML18MEFCTZ5X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ML18MEFCTZ5X7.pdf
Availability of 35ML18MEFCTZ5X7
QUANTITY
35ML18MEFCTZ5X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ML18MEFCTZ5X7
Internal Part NumberEIS-35ML18MEFCTZ5X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ML18MEFCTZ5X7
Related Links35ML18M, 35ML18MEFCTZ5X7 Datasheet, Rubycon Distributor
35ML18MEFCTZ5X7 Details Description
Related parts for 35ML18MEFCTZ5X7
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7K OHM 10% 114W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 850MHZ 16QFN datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf