TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F15-97SB-LC
DJT14F15-97SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F15-97SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT
Datasheet Download
DJT14F15-97SB-LC.pdf
Availability of DJT14F15-97SB-LC
QUANTITY
DJT14F15-97SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F15-97SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F15-97SB-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F15-97SB-LC
Related LinksDJT14F15, DJT14F15-97SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F15-97SB-LC Details Description
Related parts for DJT14F15-97SB-LC
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 533MHZ 2CIRC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC RIPPLE COUNTER 14ST 16SOIC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
JT 55C 55#22D PIN WALL RECP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 400V SCREW datasheet.pdf