Rubycon 35MS710MEFC5X7
35MS710MEFC5X7 picture photo
Mfg. Part Number
35MS710MEFC5X7
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35MS710MEFC5X7.pdf
Availability of 35MS710MEFC5X7
QUANTITY
35MS710MEFC5X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35MS710MEFC5X7
Internal Part NumberEIS-35MS710MEFC5X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35MS710MEFC5X7
Related Links35MS710, 35MS710MEFC5X7 Datasheet, Rubycon Distributor
35MS710MEFC5X7 Details Description
Related parts for 35MS710MEFC5X7
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR TRPL 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
AUDIO BUZZER DC SMD datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf