Rubycon 35SGV10M5X6.1
35SGV10M5X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
35SGV10M5X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SGV10M5X6.1.pdf
Availability of 35SGV10M5X6.1
QUANTITY
35SGV10M5X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SGV10M5X6.1
Internal Part NumberEIS-35SGV10M5X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SGV10M5X6.1
Related Links35SGV1, 35SGV10M5X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
35SGV10M5X6.1 Details Description
Related parts for 35SGV10M5X6.1
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 80MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 20A 125V datasheet.pdf
FUSE 1400A 690V 4BKN/65 AR datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf