Rubycon 35TXV22M6.3X6.1
35TXV22M6.3X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
35TXV22M6.3X6.1
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35TXV22M6.3X6.1.pdf
Availability of 35TXV22M6.3X6.1
QUANTITY
35TXV22M6.3X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35TXV22M6.3X6.1
Internal Part NumberEIS-35TXV22M6.3X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35TXV22M6.3X6.1
Related Links35TXV22, 35TXV22M6.3X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
35TXV22M6.3X6.1 Details Description
Related parts for 35TXV22M6.3X6.1
TRIAC SENS GATE 200V TO225AA datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 30 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf