Rubycon 35USC8200MEFCSN22X40
35USC8200MEFCSN22X40 picture photo
Mfg. Part Number
35USC8200MEFCSN22X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
35USC8200MEFCSN22X40.pdf
Availability of 35USC8200MEFCSN22X40
QUANTITY
35USC8200MEFCSN22X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35USC8200MEFCSN22X40
Internal Part NumberEIS-35USC8200MEFCSN22X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35USC8200MEFCSN22X40
Related Links35USC8200M, 35USC8200MEFCSN22X40 Datasheet, Rubycon Distributor
35USC8200MEFCSN22X40 Details Description
Related parts for 35USC8200MEFCSN22X40
RES 1.0K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 8.66"LX5.51"W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 13.72MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf