Rubycon 35WXA3300MEFC18X25
35WXA3300MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
35WXA3300MEFC18X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35WXA3300MEFC18X25.pdf
Availability of 35WXA3300MEFC18X25
QUANTITY
35WXA3300MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35WXA3300MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-35WXA3300MEFC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)