Rubycon 35YXA1000MG412.5X20
35YXA1000MG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
35YXA1000MG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXA1000MG412.5X20.pdf
Availability of 35YXA1000MG412.5X20
QUANTITY
35YXA1000MG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXA1000MG412.5X20
Internal Part NumberEIS-35YXA1000MG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current865mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)